Pavla Kaňková
+420 771 297 711
Zníženie fluktuácie zamestnancov sa v dnešnej dobe stáva prioritou väčšiny spoločností. Pre firmu je vždy veľmi nepríjemné, keď ju opustí skúsený a zaškolený zamestnanec, ale v súčasnej dobe, keď je veľmi ťažké hľadať nových kandidátov, je toto ešte oveľa bolestivejšie. Prevencia fluktuácie zamestnancov a jej zníženie je preto teraz horúca téma medzi personalistami.
Pre personalistu je veľmi dôležité monitorovať náladu v spoločnosti a pokúsiť sa tak zabrániť problému pokiaľ možno skôr, než vôbec nastane, a fluktuáciu zamestnancov tak efektívne znížiť.
Ak teda zamestnancov niečo trápi, mal by sa o tom personalista dozvedieť čo najskôr, skôr než sa zamestnanci začnú kvôli problému, ktorý môže byť často ľahko riešiteľný, obzerať po inom zamestnávateľovi. Cenným nástrojom v tomto snažení sú personalistovi Zamestnanecké prieskumy (Prieskumy spokojnosti zamestnancov).
Vďaka Zamestnaneckým prieskumom sa personalista ľahko a rýchlo dozvie, čo a ako veľmi trápia ktoré konkrétne skupiny zamestnancov. Zistí tak často možno prekvapivé veci – že nie je žiadny univerzálny všeliek, ktorý neprejde cez manažment (zvýšte nám platy), ale že každá skupina zamestnancov má nejakú konkrétnu obtiaž, s ktorou sa dá pomerne ľahko niečo robiť. Napr. na jednej pobočke je zle vybavená kuchynka, mladší zamestnanci by ocenili voľnejší pracovný čas a pod. Po analýze týchto údajov je už v moci personalistu začať konať a môže sa mu podariť fluktuáciu zamestnancov do budúcnosti významne znížiť.
Pre realizáciu prieskumu spokojnosti je vhodné osloviť firmu, ktorá má s realizáciou skúsenosti. Zamestnanci zodpovedajú pri realizácii externou firmou otvorenejšie, profesionálne nástroje navyše dokážu ušetriť personalistovi obrovské množstvo času, ktoré by inak musel stráviť analýzou výstupov.
Ozvite sa nám a radi poradíme, ako na zníženie fluktuácie zamestnancov.
Aj keď robí personalista pre zníženie fluktuácie maximum, niektorí zamestnanci vždy odchádzať budú. Je ale veľmi dôležité, aby od nich personalista získal maximum informácií o tom, prečo k tomu dochádza, inými slovami, čo najúprimnejšiu spätnú väzbu od odchádzajúcich zamestnancov.
Cieľom je, aby sa poučil o reálnych dôvodoch odchodu a mohol tak aplikovať kroky, ktoré fluktuáciu zamestnancov ďalej znížia. Face to face pohovory ale môžu byť niekedy zavádzajúce, zamestnanec sa často hanbí povedať reálne dôvody, ktoré stoja za jeho odchodom. Na rad opäť prichádza Zamestnanecký prieskum – tentoraz tzv. Exit Interview. Zamestnanec sa môže anonymne (teda často úprimne) vyjadriť, čo ho prinútilo opustiť spoločnosť. Personalista tak opäť získa podrobné údaje za rôzne skupiny zamestnancov a môže následne prijať účinné opatrenia na zníženie fluktuácie.
Pozrite sa bližšie, čo ponúka naše riešenie pre realizáciu Zamestnaneckých prieskumov a ozvite sa nám.
Táto stránka bola preložená automatickým prekladačom.
20. 06. 2024
Pri výbere správnych ľudí na akúkoľvek pozíciu je to častokrát veľmi náročné. Viacero kôl pohovorov, testovacie zadanie a...
15. 04. 2024
V aprílovom Profi HR vyšiel článok Marty Fabiánovej, výkonnej riaditeľky TCC online, o lídroch a motivácii. Článok...