Online psychologické testy – psychotesty

Moderné online psychologické testy a dotazníky začínajú byť stále využívanejším pomocníkom v nábore a rozvoji pracovníkov. Testovaná osoba môže psychologický test vyplniť v pohodlí svojho domova, príp. za kontrolovaných podmienok v priestoroch organizácie.

V rámci personalistiky si online psychodiagnostika už vydobyla svoje stabilné miesto. Online psychodiagnostika je súbor metód slúžiacich na psychodiagnostiku kandidátov na rôzne pozície. Batéria dotazníkov a testov môže obsahovať napr. osobnostné dotazníky, rôzne testy odolnosti voči záťaži, verbálnej inteligencie, abstraktného myslenia a ďalších výkonových testov zameraných na rôzne kľúčové kompetencie pre vybranú pozíciu. Pre každú pozíciu je v spolupráci s klientom vybraný najvhodnejší balíček psychodiagnostických dotazníkov a testov.

Výhody online psychodiagnostických dotazníkov a testov

Hlavnou výhodou online psychodiagnostických dotazníkov a testov je automatické a prakticky okamžité vyhodnotenie. Ihneď potom, čo účastník dotazníky či testy vyplní sú k dispozícii prehľadné výstupné správy. Odpadá tak potenciálny vplyv faktora ľudskej chyby. Ďalšou kľúčovou výhodou online dotazníkov a testov je, že ich respondent môže vyplniť prakticky kedykoľvek a kdekoľvek, stačí iba pripojenie na Internet. To výrazne uľahčuje aj nábor zamestnancov z geograficky vzdialených lokalít. Potrebujete vybrať špecialistov v úzkom odbore, ktorých je len pár v republike – jeden v Prahe, druhý v Brne a tretí v Ostrave? Nie je problém – pošlite link a kandidáti môžu začať ihneď vyplňovať nech sú kdekoľvek. Psychologickou diagnostikou zúžite výber a môžete si následne pozvať na osobný pohovor jedného či dvoch, ktorí majú najväčší potenciál, že uspejú.

Ďalší vývoj online psychodiagnostických dotazníkov a testov

Online psychodiagnostické testy sú v súčasnosti už stabilnou súčasťou výberových konaní, Assessment či Development centier. S rozvojom informačných technológií sa stali, ako nástroj pre výber či rozvoj, štandardom v korporáciách aj v startupoch. Vďaka svojej rýchlosti, jednoduchosti, finančnej dostupnosti a zároveň výraznej úspore nákladov pri ich využití sú obľúbené ako medzi personalistami a HR manažérmi vo veľkých firmách, tak medzi konzultačnými agentúrami, koučmi alebo napríklad personálnymi agentúrami. Na základe know-how z online diagnostiky vyvíjame aj nové nástroje. Ako príklad môžeme uviesť napr. Success Factor Index, ktorý na základe vyhodnotenia psychodiagnostických dotazníkov a testov v kombinácii so štatisticky analytickým modelom, dokáže s veľkou pravdepodobnosťou predpovedať budúcu úspešnosť kandidáta na konkrétnej pracovnej pozícii.

Táto stránka bola preložená automatickým prekladačom.

Potrebujete poradiť?

Pavla Kaňková

+420 771 297 711

Blog

Marta Fabiánová pre HR news: Ako vyťažiť z osobnostných testov pri pohovore maximum?

13. 02. 2024

Psychodiagnostika ponúka dôležitý zdroj informácií o kandidátovi. V praxi dostávame od klientov množstvo otázok,...

10 tipov, ako na spätnú väzbu, aby vo firme fungovala

03. 01. 2024

Spätná väzba je náročná disciplína. V ostatnom čase v súvislosti s ňou rezonuje najmä prístup tzv. radikálnej...

Došli ste až sem? Tak už máte len 2 možnosti: VYSKÚŠAŤ KONTAKTOVAŤ NÁS

© 2024 All rights reserved. TCC online s.r.o.